Miközben számos üzletembert körülrajong a gazdasági sajtó, sokszor megfeledkeznek a rendszer hibáit szisztematikusan kihasználó, sőt, sok esetben ezeket a hibákat éppen előidéző „elit” tagjairól. A Marketwatch éppen ezért ezúttal a legetikátlanabb üzletemberek és politikusok top 10-es listáját állította össze, ebből mazsoláztam ki a legérdekesebbnek, vagy inkább leginkább bicskanyitogatónak tűnő sztorikat.
Nem meglepő módon az élen a nem kevesebb, mint 50 milliárd dolláros kárt okozó amerikai pénzügyi „guru” áll, aki több évtizede tartó piramisjátékát annak köszönhetően tudta mindenki elől rejtve működtetni, hogy korábban több fontos pozíciót is betöltött az amerikai értékpapírpiacokon, többek között még az amerikai PSZÁF, a SEC is vezetői között tudhatta az azóta hírhedtté vált szakembert.
A legújabb hírek szerint ráadásul Madoff nem egy-két félresikerült ügyletet követően kényszerült a csalás mezejére lépni, és az új ügyfelek pénzéből kifizetni a többiek nyereségét, hanem egyenesen ezzel a céllal kezdte vállalkozását. A nyomozóhatóságok ugyanis egyelőre nem találtak semmilyen bizonyítékot arra, hogy Madoff cége valaha is megvásárolt vagy eladott volna egyetlen részvényt is ügyfelei nevében, eddig az összes ilyen tranzakcióról szóló kimutatás hamisnak bizonyult.
Rod Blagojevich
Előkelő helyet kapott a kevéssé előkelő listán Illinois állam kormányzója is, aki tehát politikusként ugyan nem közvetlenül az üzleti életben mozog, de ügyeskedéseinek egyértelmű üzleti vonatkozása van: az úriembert tavaly december elején azért tartóztatta le az FBI, mert egészen egyszerűen el akarta adni az elnökké választott Barack Obama elhagyott szenátori székét.
Már nem konkrétan a bútordarabot, hanem megfelelő ellentételezésért – például nagyköveti, illetve a szakszervezetekkel kapcsolatos pozíciókért, egy halom pénzért és a feleségének járó 150 ezer dolláros fizetésért – cserébe örömmel kihasználta volna az új szenátor kinevezésére vonatkozó kizárólagos jogát. Rod egyébként sem tűnik fedhetetlen jellemnek, a Wikipedia róla szóló bejegyzésének több mint felét a vitás esetei, botrányai teszik ki.
Robert Rubin
Szintén valahol az üzleti és politikai élet határmezsgyéjén mozog, illetve inkább ide-oda ugrál a korábbi amerikai pénzügyminiszter is. Érdekes módon egyébként mielőtt elfoglalta volna a miniszteri széket, 26 éven keresztül a Goldman Sachsot erősítette Rubin úr, hasonlóan a jelenlegi miniszterhez, Henry Paulsonhoz. Úgy tűnik a nemrégiben univerzális bankká vedlett befektetési bank tökéletes környezetet teremt a top politikusok kineveléséhez, bármit jelentsen is ez.
A Clinton-érában pénzügyminiszterkedő Rubint egyébként sokan Alan Greenspan mellett a kialakult pénzügyi válság egyik fő felelősének tekintik, mivel hasonlóan a jegybankárhoz, a „laissez-fair” gazdaságpolitika, dereguláció híve volt. A szakember egyébként visszatérve a bankszférába a Citigroup igazgatója és szenior tanácsadója volt, sőt, átmenetileg az elnöki pozíciót is betöltötte. Idén januárban ugyanakkor a társaság kimondottan gyenge teljesítményének következtében megköszönték közreműködését. Rubin tehát a saját maga gerjesztette válság áldozatává vált, már persze ha áldozatnak lehet tekinteni valakit, aki több mint 126 millió dollárt kapott a banknál töltött nyolc év alatt.
David Colby
Nem igazán a pénz körül forog, de mindenesetre durva személyiségtorzulást jelez a WellPoint nevű nagy amerikai egészségbiztosító pénzügyi igazgatójának története, amivel egyébként méltán került fel a gerinctelen etikátlan üzletemberek listájára. A sorozatban négyszer a legjobb egészségbiztosítási pénzügyi igazgatónak megválasztott szakembernek ugyanis a vállalati magatartási kódex megsértéséért kellett távoznia a cégtől, ami hangsúlyozottan nem befolyásolta az üzleti eredményeket.
Persze annak a nagy rakás nőnek, akivel az igazgató úr „randizott” a cégnél, és akiknek egyébként nem kevés belső információt fecsegett ki, lehet, hogy más lenne a véleménye. Pláne azoknak, akiket a bölcs vezető teherbe ejtett, majd pedig a tömör és velős „ABORT!” (kb. „Vetesd el!”) üzenetet küldte. Időközben egyébként már több hölgy is jelezte, hogy értékesítené a történet megfilmesítésének jogait, a 2007-es hírek szerint erre egyébként nem kevés vevőjelölt jelentkezett (az eredményről sajnos nem tudunk)...
Magyarországon ki a tíz legetikátlanabb üzletember, és miért? Várjuk a tippeket – indoklással együtt - a bukszblog [kukac] gmail [pont] com címre.
Utolsó kommentek