Ömlenek a százmilliárdok az amerikai bankszektorba, miközben Európában is megjelentek a megmentésre szoruló bankok. Joggal merülhet fel a kérdés, miért kell megmenteni ezeket a bankokat. Nagyon sok pénzt kerestek, egyék meg amit főztek. Tapossuk sárba az öltönyös gazembereket!
A dolog enyhén bonyolultabb, a bankok úgy vannak kitalálva, hogy ha csődbe mennek, minél többen szívják meg. Amit látunk – a nagy székház, a fekete öltöny vagy a kiskosztüm - , mind szemfényvesztés. A bankok viszonylag kevés saját erővel, hatalmas összegek felett rendelkeznek, hiszen ez a feladatuk (az USA-ban ezt mondjuk erősen túlzásba vitték). Viszont ha gond van, akkor nem csak a saját pénzüket bukják, ráadásul a továbbgyűrűző hatások megdöbbentőek.
Gondoljunk arra, hogy békésen dolgozunk egy közepes vállalkozásnál, amelynek számlavezetője és fő hitelezője egy nagyon nagy bank, amelyről hirtelen kiderül, hogy likviditási problémái vannak. Nagybankunk eddig közel 1000 buznyák hitelt nyújtott és 900 buznyák betéttel rendelkezik (100 buznyák a saját vagyon), a vállalkozásunknak adott 2 buznyánknyi folyószámla hitelt (amely alapvetően annak tudható be, hogy az embereket és az alapanyagok azonnal ki kell fizetni, a szemét vevő meg csak 60 napra fizet), amely az előzőekből kifolyólag cégünk két havi árbevételének felel meg. Megrendült bankunk körül hirtelen elfogy a levegő, kivesznek 100 buznyák betétet, miközben hirtelen kiszáradnak a források, sehonnan sem tudja pótolni, gáz van. (ennek mi kicsit örülünk is, mivel a szemét szomszéd ott vezető, és már kétszer volt Maldívon.)
A bank nem tud egy negyed buznyák új hitelt sem adni, s amíg a többi hitelt vissza nem fizetik, addig a betéteket sem tudja kifizetni. A csődközelben lévő bank, nem hosszabbítja meg vállalkozásunk forgóeszköz hitelét, azonnal inkasszál, mi nem kapunk bért, miközben a beszállítók megérezve a bajt, csak készpénzért hajlandóak akármit is adni. Mivel a vállalkozás hitelképes persze elkeseredetten fordul más bankokhoz, azonban valahogy azt érzi, hogy megfagyott a levegő. A bankárok körében kitört pánik, a nagybank bukása mindenkit óvatosságra int. Munkahelyünk bebukik. Mondjuk még hitegetnek minket, hogy kapunk fizetést, de vége...
Munkahelyünk nem lévén jobban lesz időnk figyelni a gazdasági híreket (amíg ki nem kötik a kábeltévét meg az internetet), s azt látjuk, hogy nagybankunk csődje szépen gyűrűzik tovább a gazdaságban. Korábban senki se hitte, hogy megbukhat, s most hirtelen már a hasonló jellegű bankok is bajba kerülnek. Teljesen elfogy körülöttük a levegő, mindenki a következő csődbe menő bankra tippel. Ahogy üzemanyag nélkül egy autó nem fog menni, a hasonló helyzetben lévő bankok sem működnek likviditás nélkül. A bankcsődök beindulnak, a bizonytalanság a csúcsára hág, hiszen egy csődbe ment bankoktól még átvették volna a konkurens bankok az eszközöket és a forrásokat, most már senki nem csinál semmit, őrül, ha ő túléli. Különösen mivel a bankközi piac nem működik, a bankrendszer hármat visszalép működési fejlettségében.
A bedőlő bankokat bedőlő vállalkozások kísérnek, miközben a magánemberek betétjei is veszélybe kerülnek, nincs olyan befektető védelmi alap, amely ennyi pénzt ki tudjon fizetni. A finoman felépített, folyamatos likviditásra támaszkodó rendszer összeomlik, amelyet minden pénzügyi és nem pénzügyi befektetésünk meg fog érezni. Most megint irigyeljük a szomszédban lakó bankvezetőt, hiszen neki tehermentes a háza, s bár neki is rosszabb, de nem éli meg tragédiaként, ha csak évente egyszer mehet nyaralni. Mi bezzeg gondban vagyunk, nincs jövedelmünk, a hiteltörlesztésünk a válság hatására emelkedő kamatok miatt a duplájára ugrott, miközben befektetéseink valahol befagytak.
A gazdaság az összeomlás szélére kerül, s miközben korábban mi akartunk a legnagyobbat a szemét bankárokba rúgni, most mi megyünk képzeletbeli országunk országgyűlése elé őrjöngeni, hogy tegyen már valamit az állam. „Csináljanak már valamit, éhen hal a gyerek!” Az lehet, hogy tesz is, kb. húszszor akkora költséggel, mint amennyibe az első dominó bedőlését meg lehetett volna akadályozni.
Hát ezért mentik meg a bankokat az USA-ban és Nyugat-Európában. Az első dominók felborulását akarják megakadályozni.
Utolsó kommentek