Egy kókadt péntek délután üdítően hat az abszurd humor, a mai adagot váratlan helyen, a PSZÁF honlapján találjuk Internet Biztonsági Tanulmány címmel. Az írást a felügyelet rendelte meg, fizetett is érte, de úgy tűnik, csak papíron kapta meg, ezért az egészet szépen, bár kissé ferdén beszkennelték, és egy pompás, szerkeszthetetlen, kereshetetlen, használhatatlan, ellenben 30 megás pdf-ben ki is biggyesztették az oldalra. 2009-ben. Egy internethasználatról szóló tanulmányt.
Muszáj volt elkölteni a keretet
Persze apróság, nem ez a fő profilja a felügyeletnek, satöbbi, satöbbi, de pont az ilyen apróságok adják azt a furcsa, áporodott ízt mindennek, ami ma Magyarországon közintézményekkel kapcsolatos. Vajon a belső folyamatok hogy működnek a felügyeletnél? Kinyomtatják a dokumentumokat, átviszik a szomszéd irodába, rágépelnek egy iktatási számot, és visszaszkennelik? Kezdem érteni, hogy miért tart néha hónapokig egy-egy adatközlés összeállítása, egy bizonyos szint felett nyilván már nem lehet gyorsabban pöckölgetni az abakuszt.
(Érdemes egyébként vetni egy pillantást a rendőrség bravúrjára is, nagyjából kétszáz lopott, és a héten megkerült bringa a fotóját egy Word-fájlba bemásolva, bicaj.doc néven tették elérhetővé. Hányat kellett ehhez kattintani? Ötszázat? Ezret? Ahhoz, hogy normálisan megcsinálják, biztos elég lett volna nagyjából huszada. Na mindegy is, vissza a tanulmányhoz.)
Legnagyobb fájdalmamra még csak egy jóízű „adófizetőkpénzéből”-t sem lehet rá elpattintani, mert a pályázatot felügyeleti bírságokból fizette a PSZÁF, de megéri azért megnézni, mire is költöttek, mert igazi gyöngyszemekre akadhatunk. Sajnos a formátum miatt nem annyira kényelmes idézgetni belőle, de komolyan kedvem támadt kinyomtatni, neonszínű filccel kihúzni a lényeget, aztán beszkennelni, végül valamiért mégsem tettem.
Rögtön az iromány első részében egy intellektuális légkalapáccsal zúzzák porrá a fejünkben bebetonozódott tévhiteket, nehogy továbbra is csak ünnepnapokon használjuk az internetet, aztán újabb lehengerlő igazságok következnek, nem várt izgalmakkal. Az egész olyan, mint egy kétkredites választható tárgyra írt egyetemi dolgozat, amikor már nem tudod nagyobbra húzni a grafikonokat, és dupla sorközzel is hiányzik még vagy tíz oldal.
Katt a nagyobb verizóért! Vigyázat, kontextusból durván kiszakított szövegek!
A jó sok pénzért megvett jó sok oldalba persze belefért egy csomó adat meg elemezgetés is, amiről eszem ágában sincs kijelenteni, hogy hibás, vagy nem elég alapos, sőt, a színes ábrák még tényleg hasznos információkat is rejthetnek. Sajnos ez viszont csak akkor derül ki biztosan, ha nem megy el teljesen a kedvem a beszkennelt közhelyek olvasgatásától örökre. Pedig el fog.
(Az már tényleg csak hab a tortán, hogy a címlapon rögtön ordas nagy helyesírási hibát tolnak az arcunkba, sajnos bitképeken nem megy a spellcheck).
Update: Felkerült a dokumentum elfogadható formátumban a PSZÁF oldalára.
Utolsó kommentek