Mégsem értékesítheti tovább az MTV a futball-vb közvetítési jogait – döntött váratlanul a közalapítványi kuratórium, miközben a szavazás eredményeképpen győztest kellett volna hirdetni a két esélyes pályázat, az RTL Klub-Chello és a Digi TV között. Hoppá, megint bekavar a gyomorforgató pártpolitika, de sztori ugyanaz, mint az ORTT esetében: mit várunk egy direkt pártkatonákból összetákolt testülettől, ha nem aktuális politikai taktikák menti döntést?
A két pályázatot egyébként az Index alaposan kivesézte, röviden a lényeg: az RTL Klub ajánlata lényegesen kisebb közvetlen anyagi előnyt jelentett volna, lényegesen nagyobb országos lefedettség mellett, adósság-átütemezéssel és kedvezményes filmvásárlási lehetőséggel. A Digi ajánlata ezzel szemben mindent figyelembe véve több mint 300 milliós pluszt jelentene a köztévének, megtarthatna 26 meccset saját közvetítésre, a csatorna viszont csak a háztartások alig 20 százalékát éri el jelenleg. A választásra persze az EBU-nak is rá kellett volna bólintania, ott pedig fontos szempont a nézettség maximalizálása. Akáthogyis, holnap jelentenie kell az MTV-nek, és bizony kínos lesz, mert se jogértékesítés, se forrás az EBU felé fennálló tartozás törlesztésére.
Mitől közszolgálat a fociközvetítés?
A legérdekesebb egyébként a szocialista kuratóriumi tag indoklása a jog továbbértékesítésének meghíúsítára: a vb közvetítése közszolgálati feladat. Miért is? Az egy dolog, hogy itt mindenki ért a focihoz, de mi az a hihetetlen közérdek, közszolgálati funkció, a társadalom alapvető értékeit megőrző és működését erősítő aspektus, ami miatt közpénzből alsó hangon is százmilliókat kell rá elkölteni? Ne feledjük, az MTV saját rendezésben 3-400 millió forintos mínusszal tudná megcsinálni a közvetítést. Most ne számoljuk mindezt át lélegeztetőgépre.
Ha eltekintünk attól, hogy az MTV-nek úgy kellene ez a pénz, mint egy falat kenyér (arról most nem akarok filozofálgatni, hogy ez az MTV megérdemli-e, nem tartozik a tárgyhoz), akkor pont ugyanaz a sztori, mint az MR2 Petőfivel: ilyen-olyan indokokkal közpénzből finanszíroznak egy olyan szolgáltatást, amire szemmel láthatóan van megfelelő kereslet, és normális keretek között piaci alapon, hatékonyan lehetne működtetni (GDP, adóbevétel, az ősi kommunista beidegződések enyhülése, megannyi előny).
Szereted a Petőfit hallgatni? Én nem, mégis az én pénzemből is hallgatják, akik hallgatják. Pedig mehetne kizárólag hirdetők pénzéből, ha a szabályozás lehetővé tette volna magáncégnek egy hasonló műsorstruktúra üzemeltetését. Szerintem a foci-vb is ugyanilyen: akkora a kereslet iránta, és akkora üzletet kínál, hogy a jogokat megnyerő csatorna üzleti alapon elő tudna állítani rentábilis és a fogyasztók igényeit kiszolgáló műsort.
Ehelyett megy a latrinába pár százmillió, és kaphatunk egy – az MTV jelenlegi helyzete és erőforrásai alapján feltehetően – gyengébb közvetítést, már ha az EBU nem dönt úgy, ahogy egyébként joga van, hogy visszaveszi a jogot, és eladja ő maga. Az pedig nem érv, hogy ha már ennyi pénzt ölünk adófizetőként az MTV-be, legalább sugározzon olyan műsort ami sokakat érdekel. Attól, hogy az MTV működése egy katasztrófa, a focivébé még nem közszolgálati téma. Mint ahogy nem volt az négy éve sem, amikor az RTL Klub közvetített. (Update: Muszáj hangsúlyoznom, hogy érdekel a focivébé, és nézni fogom, akárhol és akárhogy közvetítik.)
Utolsó kommentek