Megint az adófizetők állják a cechet: ők buknak 700 mrd dollárt, a mocsok bankárok meg megint gennyesre keresik magukat – ilyen és ehhez hasonló csúsztatások, félinformációk (vagy inkább mondjuk ki kerek-perec: hülyeségek) láthatók, hallhatók a magyar sajtóban a pénzpiaci válsággal kapcsolatosan.
Mi is ez a 700 mrd dollár?
A hétvégén jelzett információk szerint az amerikai pénzügyminisztérium felhatalmazást kért a Kongresszustól arra, hogy 700 milliárd dolláros keretösszeggel a következő két évben felvásárolhassa a nehezen, vagy egyáltalán nem beértékelhető, szeptember 17. előtt kibocsátott jelzálogpiaci eszközöket a pénzügyi szereplőktől. Ennek célja az, hogy megtisztítsa a pénzügyi rendszert a problémás eszközöktől, fokozza az átláthatóságot, illetve a piaci szereplők egymással kapcsolatos bizalmát.
Na ne etessük má’ a népet!
A 700 mrd dollárt tehát nem elbukják az adózók, hanem pénzpiaci eszközöket vásárol belőle az állam. Természetesen egyelőre sok nyitott kérdés van a mentőcsomaggal kapcsolatban: valóban ez a legjobb megoldás-e, milyen intézményektől és pontosan milyen eszközöket vásárol majd fel az állam, s főként hogyan határozzák meg a felvásárolt eszközök árát, ha a mérlegproblémák nagy része éppen az értékelési gondokból fakad. Mindezen kérdések ellenére azonban ezek a pénzügyi instrumentumok nem értéktelenek, legalábbis egy részük biztosan nem az.
Mázli
De van egy óriási szerencséje is az USA-nak, ez pedig az, hogy a piac hajlandó roppant olcsón finanszírozni az államot. Az inflációs aggodalmak ugyanis mára teljesen eltűntek, és a részvénypiacok zuhanásával párhuzamosan a befektetők a biztonságosnak tartott államkötvényekbe menekülnek. Ennek következtében az államkötvények árfolyama megemelkedett, vagyis hozamuk lecsökkent, ami azt jelenti, hogy az USA olcsón tudja finanszírozni magát a tőkepiacokról (drágán adja el a kötvényeket) annak érdekében, hogy nyomott áron vásároljon meg pénzügyi eszközöket és társaságokat (pl. Fannie Mae, Freddie Mac, stb).
S mi történik abban az esetben, ha sikerül megoldani a pénzpiaci válságot? Ha ez bekövetkezik, akkor az állam által megvásárolt eszközöknek az értéke várhatóan jelentős mértékben emelkedik majd, így az adófizetők semmiképpen nem bukják el a 700 mrd dollárt. Természetesen létezik egy pesszimista szcenárió is, mely szerint összeomlik a pénzügyi rendszer, ebben az esetben azonban vélhetően nem az a 700 mrd dollár fog fájni, a hatások ugyanis ennél minden bizonnyal sokkal drámaibbak lesznek.
Utolsó kommentek