Évekkel ezelőtt a fuksz, most a tömbarany a menő Magyarországon. A kopasz, 50-es bicepszes szubkultúra az aranyfukszos korszakot mostanra levetkőzte, a nemesfém az aktatáskás, 20-as bicepszes és őszülő hajú réteg körében landol.
Nem kétség, hogy a szélsőségek korát éljük. Miközben Magyarország esetleges összeomlásáról szóltak a főcímek, a befektetők megrohanták a brókercégeket, hogy a gyors meggazdagodás reményével részvényeket kezdjenek vásárolni, de akadtak olyanok is, akik nem bízták a véletlenre, mindenképp tömbaranyat szerettek volna. Szerintem ők félelmükben átestek a ló túlsó oldalára, bár ezen az oldalon szalmára estek, míg a másikon könnyebben is összetörhetik magukat.
A nemesfém árára ugyanis a világgazdasági környezet alakulása nincs jelentős hatással, a magyarspecifikus problémák meg pláne nem befolyásolják a nemesfém árfolyamának alakulását. Azért azt se felejtsük, hogy az arany is kockázatos befektetésnek számít, és bár valóban egyfajta mentsvár a nehezebb időkben, a dollár erősödése, az inflációs félelmek múlása és a részvénypiacok magukhoz térése hozhatják a vaskos többszámjegyű mínuszokat.
Van egy másik gondom is a tömbarannyal. Persze, nagy feeling, ha lefekvés előtt megsimogathatja az ember a kilós aranyrudakat, de az érzés nem ér ennyit. A BÁV-nál például 1 unciányi aranytömböt 180 ezer forintért lehet venni, eladni viszont csak 130 ezerért. Ez azt jelenti, hogy már a vásárláskor bukjuk a vételi és eladási oldal között tátongó 30%-os űrt. Egyszerű példával élve a helyzet a következő: a 750 dolláros aranyár mellett vásárolt aranytömbet akkor tudjuk a vételárnak megfelelő összegért értékesíteni (tehát veszteség nélkül eladni), ha a nemesfém árfolyama 975 dollárra emelkedik.
A nagy roham a tömbök iránt kissé érthetelennek tűnik annak fényében, hogy a tőzsdén ennél jutányosabb áron lehet venni vagy eladni és a fizikai tárolással sem kell vesződni, nem kell széfbérleti díjat fizetnünk valamelyik bankban. Értékpapírszámlát kell nyitni, majd a brókerünkön keresztül vehetünk az arany mozgását követő termékeket:
- ETF-et, vagy a BÉT-en is elérhető certifikátokat melyek az arany azonnali árfolyamának mozgását követik le. Azaz, ha az arany árfolyama 750 dollárról 850 dollárra emelkedik, akkor a befektető 13%-ot keres. Az ETF-eket és certifikátokat a befektetők a részvényekhez hasonló módon likvid tőzsdei forgalomban vásárolhatják meg, ráadásul a vételi és eladási oldal közötti szűk különbséget a legtöbb esetben nagy szereplők árjegyzéseivel biztosítják.
- határidős kontraktusokat, melyek tőkeáttételes pozíció felvételére adnak lehetőséget. Ez azt jelenti, hogy 100 dollárnyi rendelkezésre álló pénzeszközzel akár 1000 dollár értékű aranyat is vásárolhat a befektető. A határidős pozíció emiatt kockázatosabb, de van lehetőség az aranyár esésére is játszani.
- opciós pozíciót, mely egy előre meghatározott díj fejében a befektetőnek jogot biztosít arra, hogy az úgynevezett kötési ár mellett érvényesítse vételi vagy eladási jogát egy előre meghatározott időpontban. Amennyiben 610 dolláros aranyár mellett valaki vételi jogot vásárol, az opciós díj megfizetése után már csak várnia kell a lehívás időpontjára. Amennyiben akkor az arany ára 800 dollár lesz, úgy érdemes élnie a lehívás lehetőségével, hiszen 610 dollár + kötési ár (mondjuk 20 dollár) mellett jut a piacon ennél magasabb áron értékesíthető nemesfémhez.
Befektetéseink kockázata ezekben az esetekben a tömbaranyhoz képest annyiban több, hogy a brókercégnél csalás áldozatai leheteünk, vagy mohóságunk miatt beugorhatunk egy atom tőkeáttételbe, ami a nagy mozgások közepette tíz perc alatt lenullázza számlánkat.
Persze értem én, hogy a krízisben nagy szerepet játszó pénzügyi szektor irányába vetett bizalom jelenleg nullához konvergál, azért a fizikai tömbarany hiszti mindenképp magyarázatra szorul.
A magyarázatra már a héten is sor kerülhet, ugyanis a Portfolio.hu által csütörtökön megrendezésre kerül az olaj, arany és egyéb árupiacok zuhanásával és befektetési lehetőségeivel foglalkozó Klub rendezvény, ahol neves szakértők fejtik ki véleményüket és válaszolják meg a nézők kérdéseit. Amennyiben érdekesnek találod a témát, regisztrálj itt: Most kell olajat és aranyat venni?
Utolsó kommentek