Rekord. Ezt a szót az olajpiaci spekulánsok az elmúlt években jól az eszükbe véshették, miután a fekete arany újabb és újabb csúcsokra tört. Már 140 dollárnár járunk, a legtöbben pedig inkább csak találgatni tudnak, hogy vajon hol lesz vége az ámokfutásnak. Eddig a kínai lufi (ellentétben egyéb, az országból származó fogyasztási cikkekkel) tartósnak bizonyult, jele sincs korrekciónak.
Ami talán nem is meglepő, az olajban gazdag OPEC országok szerint ugyanis a piac egyensúlyban van, nincs szükség több olajra. Népiesen szólva a fiúk valószínűleg egészen más meccset néznek, a sorra megjelenő statisztikák ugyanis roppant szűkös állapotról árulkodnak. Az OPEC ennek ellenére 2006 végén és 2007 elején összesen napi 1.7 millió hordóval csökkentette kitermelési kvótáját. Hogy miért? Talán tekintsünk az alábbi ábrára:
A világ természetesen megérti őket, az arab (bár itt azért megjegyzendő, hogy az OPEC tagországok közül többen nem az arab kultúrkörből valók) olajsejkeknek tekintettel kellett lenni „éhező” gyerekeikre és a varázslatos Dubai sem épülhetett volna fel sípályástul és pálmafa alakú szigetestül.
Az olajimportáló nyugat eközben szívja a fogát és sorra támadja meg a terrorista központokként aposztrofált közel-keleti olajországokat. A sor ezúttal Iránon, az ok a nukleáris program. Azért azt persze ne feledjük, hogy mindez nem jöhetett volna létre, ha anno (1950-ben) a hidegháborús időkben az USA nem nyújtott volna segítséget a perzsa országnak a nukleáris program elindításához. Természetesen azóta az iráni vezetésben is jelentős negatív irányú változások történtek, azonban az IAEA (International Atomic Energy Agency) februári jelentése szerint nem találtak arra utaló nyomokat, mely az iráni nukleáris program nem rendeltetésszerű használatára utalna. A történet itt véget is érhetne, azonban egyes szakértők már az iráni háború esetleges megindításának idejét latolgatják. Hiába, az amerikai olajsejkek és hadiipar minden bizonnyal gőzerővel nyomul, az pedig a majd csak a jövő zenéje, hogy mire lesz elég lobbierejük. Arra biztosan, hogy az elhúzódó viták idejére az olajár beragadjon a rekord közeli szinteken.
Utolsó kommentek